Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 24-04-2024
Porada aktualna na dzień 24-04-2024
Data publikacji: 2024-03-19

Czy można prowadzić postępowanie podatkowe przeciw byłemu prezesowi, który faktycznie nadal pełnił tę funkcję

PROBLEM

W czasie powstania zaległości podatkowej spółki nie byłem już członkiem zarządu. Mimo to fiskus prowadzi postępowanie w sprawie mojej odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe spółki, zarzucając mi, że nadal faktycznie pełniłem funkcję prezesa, bowiem żadna nowa osoba nie została w to miejsce powołana. Czy takie postępowanie organu jest zasadne?

RADA

Organ podatkowy ma możliwość wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej byłego członka zarządu, jeśli nadal faktycznie pełnił on funkcję prezesa.

UZASADNIENIE

Orzeczenie o odpowiedzialności podatkowej wobec członków zarządu spółek kapitałowych następuje na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej. Z art. 116 § 1 tej ustawy wynika, iż za zaległości podatkowe spółki odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00