Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 22-04-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 22-04-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-03-12

Jak rozliczyć VAT od usługi Booking.com

PROBLEM

Wynajmuję prywatnie apartament w Kołobrzegu na pobyty krótkoterminowe wakacyjne. Jestem zwolniony z VAT z uwagi na nieprzekroczenie 200 000 zł. Żeby zdobyć klientów, korzystam z portalu zagranicznego Booking.com. Po zakończonym miesiącu przysyłają mi fakturę z kwotą za swoją prowizję. Czy powinienem rozliczyć taką fakturę jako import usług, mimo braku rejestracji do VAT? Jeżeli tak, to jak to zrobić?

RADA

W opisanej sytuacji powinien Pan rozliczyć import usług. W tym celu należy złożyć do urzędu deklarację VAT-9M oraz dokonać wpłaty należnego VAT. 

UZASADNIENIE

W VAT najem prywatny jest traktowany jak działalność gospodarcza. Oznacza to, że wykonując opisaną działalność, działa Pan w charakterze podatnika VAT, nawet gdy jest to działalność zwolniona z tego podatku. Jako taki podatnik nabywa Pan usługi portalu Booking.com, czyli usługi, które można zdefiniować jako „usługi pozyskiwania klientów”. Nabywając takie usługi od podatnika zagranicznego, powinien Pan ustalić, gdzie, tzn. w jakim kraju, usługi te podlegają opodatkowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00