Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-05-15

Jak należy rozliczać VAT, gdy dokonujemy zakupów od rolników ryczałtowych

Nadal zakupy dokonywane od rolników ryczałtowych nakładają na kupujących obowiązki ewidencyjne i dokumentacyjne, których spełnienie jest w praktyce bardzo trudne. Od 1 maja br. rolnikom wypłacany jest zwrot w wysokości 6%. Pozostałe zasady zwrotu nie zostały zmienione. Do redakcji napływa bardzo dużo pytań dotyczących tych rozliczeń. Przedstawiamy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane.

Jak skorygować fakturę VAT RR

problem

Wiem już, że wystawiłam dla rolnika ryczałtowego faktury ze złą stawką VAT (bo z 3%, a nie z 5%). Co zrobić teraz - odliczyłam mniejszy VAT, ale i rolnik nie odzyskał podatku w całości mu przysługującego. Jakie mogą być tego konsekwencje?

rada

Można wystawić fakturę korygującą. Będzie Pani przysługiwało prawo do zwiększenia podatku naliczonego o różnicę wynikającą z korekty w miesiącu, w którym dokonano zapłaty. Gdy zostanie wystawiona faktura korygująca, żadne sankcje nie grożą. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

W przypadku stwierdzenia błędów na fakturze VAT RR przysługuje prawo wystawienia faktury korygującej. Przepisy nie przewidują specjalnych zasad wystawiania faktur korygujących do faktur VAT RR. Dlatego należy stosować ogólne zasady przewidziane dla faktur VAT. Jak wynika z § 17 rozporządzenia w sprawie faktur, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Taka sytuacja miała miejsce również w Pani przypadku. Wystawiona faktura korygująca powinna zawierać następujące dane:

1) numer kolejny oraz datę wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

l imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

 numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00