Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-06-04

Czy po wyroku TSUE producenci napojów z niską zawartością słodu mogą stosować akcyzę jak dla piwa

13 marca 2019 r. zapadł wyrok TSUE w sprawie opodatkowania niższą akcyzą piwa z mniejszą zawartością słodu. Dotychczas organy podatkowe uznawały taki wyrób za napój fermentowany, a nie za piwo. W rezultacie producenci płacili wyższą akcyzę. TSUE uznał jednak, że żaden przepis nie zakazuje uznawania za piwa słodowe wyrobów, do których produkcji użyto śladowych ilości składników słodowych.

Zapadły 13 marca 2019 r. wyrok TSUE w sprawie C-195/18 może być przełomowy pod względem rozliczania akcyzy od piwa z niską zawartością słodu.

1. Jakie wyroby zdaniem organów podatkowych można było traktować jak piwo

Sprawa dotyczyła wyrobów, które według deklaracji producenta były wytwarzane jako mieszanina piwa i napoju bezalkoholowego, dlatego podlegały opodatkowaniu akcyzą jako piwo. Jednak zdaniem organów celnych półprodukt używany do produkcji gotowego wyrobu nie mógł być uważany za piwo. Zatem wyrób gotowy nie mógł być uznawany za mieszaninę piwa z napojem bezalkoholowym. Stało się to przedmiotem sporu między organem celnym a producentem. Organ celny uważał, że firma produkuje napój fermentowany, a nie opodatkowane niższą akcyzą piwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00