Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 28-03-2024
Porada aktualna na dzień 28-03-2024
Data publikacji: 2021-06-08

Jak właściwie oznaczyć sprzedaż na złom samochodu będącego środkiem trwałym

PROBLEM

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) sprzedała na złom samochód stanowiący środek trwały. Czy taką sprzedaż należy oznaczyć w nowym JPK_VAT kodem GTU_05 czy GTU_07? A może należy zastosować oba te kody? Spółka spotkała się bowiem z różnymi informacjami na ten temat.

RADA

Jeżeli spółka sprzedała na złom samochód nienadający się do dalszego użytku, to faktura w ewidencji powinna mieć oznaczenie GTU_05. Nie trzeba stosować kodu GTU_07. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Struktura ewidencji w zakresie podatku należnego wymaga zastosowania dodatkowych oznaczeń, m.in. kodów GTU. Zostało stworzonych 13 kodów GTU, do których przyporządkowano towary lub usługi. Dlatego gdy podatnik dokona dostawy towarów czy świadczenia usług, a dany towar lub usługa kwalifikuje się do określonego grupowania, to w pliku JPK_V7 oznacza się pole dla całej faktury przez wpisanie „1” przy odpowiednim symbolu GTU. Nie należy uzupełniać JPK_VAT takim wpisem, jeżeli taka transakcja nie miała miejsca. W takiej sytuacji to pole zostaje puste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00