Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-06-30

Jak pracodawca powinien liczyć terminy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Od 1 stycznia 2017 r. Kodeks cywilny przewiduje zasadę, zgodnie z którą jeżeli koniec terminu dokonania czynności przypada na sobotę, termin upływa najbliższego dnia powszedniego po tej sobocie. Ta regulacja ma zastosowanie również do niektórych terminów pracowniczych, ponieważ przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w większości przypadków nie wskazują sposobu liczenia terminów. Wówczas należy posiłkowo stosować przepisy Kodeksu cywilnego.

W sprawach pracowniczych stosowane są różne terminy oraz zasady ich ustalania. Tylko co do nielicznych (np. dotyczących okresów wypowiedzenia umów o pracę) sposób ich obliczania ustanowiono wprost w prawie pracy. Najczęściej zaś, na podstawie art. 300 Kodeksu pracy, do obliczania terminów pracowniczych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz należy posiłkować się wypracowanym w tym zakresie orzecznictwem i praktyką. Jednocześnie w niektórych terminowych sprawach kadrowych (np. zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych) stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Z kolei terminy na opłacenie składek należnych za pracowników należy liczyć zgodnie z zasadami ustalonymi w Ordynacji podatkowej.

Przy ustalaniu terminów należy pamiętać, że od 1 stycznia 2017 r. w Kodeksie cywilnym obowiązuje zasada, zgodnie z którą sobota w zakresie obliczania terminów została zrównana z dniami ustawowo wolnymi od pracy. To zaś znacząco wpływa na stosunki pracownicze. Należy również zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe terminy wydawania świadectw pracy oraz odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę i rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Rodzaje terminów w sprawach pracowniczych

Przepisy prawa pracy ustanawiają terminy (okresy) liczone w dniach (np. 7-dniowy termin na żądanie sprostowania świadectwa pracy), tygodniach (np. 1-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny dłuższy niż 2 tygodnie), miesiącach (np. 1-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas nieokreślony) i latach (np. 10-letni okres zatrudnienia, po upływie którego pracownik nabywa prawo do urlopu w maksymalnym wymiarze).

Niektóre terminy pracownicze wiążą się z nakładanymi na strony stosunku pracy obowiązkami i z reguły uchybienie im powoduje negatywne skutki dla zobowiązanego (np. konieczność zapłacenia odsetek lub odszkodowania). Inne zaś zostały ustalone jako okresy, w których pracownik lub pracodawca mogą wykonywać swoje uprawnienia ze stosunku pracy. Upływ tych terminów z reguły pozbawia możliwości skorzystania z danego uprawnienia (np. niezłożenie przez pracownika w terminie 21 dni od otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę odwołania do sądu pracy spowoduje brak możliwości podważenia zasadności dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia). Ustawodawca wprowadził też okresy, których upływ zapewnia pracownikowi nabycie uprawnień (np. do urlopu wypoczynkowego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00