Aktualność
Finansowa pomoc państwa dla najsłabszych niewystarczająca. RPO pisze do MRiPS
Ludzie skarżą się na niewystarczającą – wobec wzrostu kosztów utrzymania i spadku wartości pieniądza - wysokość świadczeń rodzinnych, pielęgnacyjnych, alimentów oraz zasiłków pobieranych przez osoby w trudnej sytuacji. Od dłuższego czasu nie zwiększano kwot tych świadczeń, w efekcie dziś nie odpowiadają one potrzebom. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Minister Rodziny i Polityki Społecznej o rozważenie skutecznego zabezpieczenia grup najsłabszych i najbardziej zagrożonych.
- Pożądane byłyby pilne działania interwencyjne, a także systemowa modyfikacja mechanizmów waloryzacji i zmian wysokości świadczeń w szeroko rozumianym systemie pomocowym - pisze RPO Marcin Wiącek do minister Marleny Maląg.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski o interwencję w sprawie niewystarczającej wysokości świadczeń dla rodzin za dziećmi, osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów oraz osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.
Wychodząc naprzeciw tym postulatom RPO zwraca uwagę na niewystarczającą - w obecnych realiach społeczno-gospodarczych, przy znacznym wzroście kosztów utrzymania i spadku wartości pieniądza - wysokość świadczeń rodzinnych i opiekuńczych, świadczenia wychowawczego, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczeń z pomocy społecznej i zasiłku dla bezrobotnych.
W opinii Rzecznika dla złagodzenia trudności wielu osób i rodzin konieczne jest uwzględnienie rosnących cen i poziomu inflacji przy określaniu kryteriów dochodowych warunkujących prawo do niektórych świadczeń oraz ich wysokości.
Mechanizmy, tryby i terminy weryfikacji zarówno kryteriów dochodowych jak i ...