Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-27
Data publikacji: 2023-03-27

Ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego

– To już ostatnie dni na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego – przypomniała  prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

– Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu – zaznaczyła prezes ZUS.

Z danych instytucji wynika, że w całej Polsce nadal nie aktywowano ok. 0,5 mln bonów. Aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.

Co to jest bon turystyczny?

Prof. Uścińska przypomniała też, że bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Zaznaczyła, że bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do 31 marca 2023 r. Sam wyjazd może się odbyć po tej dacie.

Według danych ZUS najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim i to właśnie ten region jest największym ich beneficjentem. Najwięcej bonów aktywowali mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

W całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Listę podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

– Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie – przekazała szefowa ZUS.

Zobacz także: "Jak dokumentować usługi hotelarskie opłacane bonem turystycznym" >>

Komu przysługuje bon

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy:

  • mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie

lub

  • uzyskali prawo do 500+ między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w 2021 roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Ustawa z 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym >>

Jak aktywować bon

Bon aktywuje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE ZUS opiekun musi tylko uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Uzyska wtedy unikalny 16-cyfrowy numer, który należy podać podczas płacenia bonem. Opiekun otrzyma wtedy SMS-em indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

Jeśli na indywidualnym profilu na PUE ZUS osoby uprawnionej nie ma zakładki Polski Bon Turystyczny, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00