Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-05-30
Data publikacji: 2023-05-30

Wysokość zasiłku macierzyńskiego [TABELA]

Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują zatem nowe wysokości tego świadczenia.

TABELA: Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres poszczególnych urlopów związanych z rodzicielstwem

 

 

Wskazana wyżej wysokość zasiłku macierzyńskiego dotyczy zarówno pracowników, jak i osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu niż pracowniczy.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 29 kwietnia 2023 r. i wystąpiła z wnioskiem o urlop macierzyński od 29 kwietnia do 15 września 2023 r. (20 tygodni) oraz o urlop rodzicielski od 16 września 2023 r. do 27 kwietnia 2024 r. (32 tygodnie). 
Wariant 1 
Pracownica zadeklarowała, że zasiłek macierzyński za okresy tych urlopów chce pobierać w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Natomiast ojciec dziecka, również będący pracownikiem, wystąpił o urlop rodzicielski od 6 listopada 2023 r. do 21 stycznia 2024 r. (9 tygodni). Zasiłek macierzyński za okres udzielonego pracownikowi urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru ustalonej przez jego pracodawcę. 
Wariant 2 
Pracownica nie złożyła deklaracji o wysokości zasiłku macierzyńskiego za okresy urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Zatem pracodawca dokona wypłaty tego zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 70% podstawy wymiaru. Pracownik - ojciec dziecka, który korzysta z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni, po wykorzystaniu tego urlopu przez pracownicę – matkę dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za ten okres w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Jeżeli w związku ze złożonym wnioskiem o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 81,5%, a następnie w pierwszym roku życia dziecka nie zostanie wykorzystany ani jeden dzień zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, to pracownica ma prawo
do jednorazowego wyrównania zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego do wysokości 100%. Wypłata wyrównania zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru nie następuje z urzędu, co oznacza, że w tej sprawie ubezpieczona lub ubezpieczony powinni złożyć wniosek.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 15 marca 2023 r. 22 marca 2023 r. wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o urlop macierzyński i bezpośrednio po nim o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze. Zadeklarowała, że przez okresy tych urlopów chce pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Urlop macierzyński został udzielony od 15 marca do 1 sierpnia 2023 r., a rodzicielski od 2 sierpnia 2023 r. do 13 marca 2024 r. Pracownica zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego i zgłosiła pracodawcy powrót do pracy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 2 sierpnia 2023 r. Złożyła też wniosek o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% i pracodawca dokonał tego wyrównania.

Zasada dotycząca wyrównania zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru dotyczy również ubezpieczonych pobierających zasiłek macierzyński za okresy odpowiadające okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z innego tytułu niż pracowniczy.

Renata Tonder

Artykuł pochodzi z książki: Uprawnienia rodziców w pracy. Niezbędnik kadrowo - płacowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00