Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-29
Data publikacji: 2024-02-29

Od 1 marca wyższe limity dorabiania do emerytury lub renty

Osoby pobierające wcześniejszą emeryturę czy rentę, podejmując lub kontynuując zatrudnienie, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość pobieranego świadczenia. Limity zarobkowe zmieniają się co trzy miesiące. Od 1 marca 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5278,30 zł brutto - to o ponad 240 zł więcej niż obecnie.

Zawieszanie i zmniejszanie świadczeń emerytów i rencistów w 2024 r. >>>

Umowa zlecenia z emerytem - zasady opłacania składek ZUS >>>

Od 1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Seniorzy będą mogli dorobić do swoich świadczeń o ponad 240 zł więcej – przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Osoby pobierające wcześniejszą emeryturę czy rentę, podejmując lub kontynuując zatrudnienie, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość pobieranego świadczenia.

Jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

Ważne

Limity zarobkowe zmieniają się co trzy miesiące. Od marca 2024 r. do maja 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5278,30 zł brutto.

To o ponad 240 zł więcej niż dotychczas, a zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

ZUS nie wstrzyma wypłaty świadczenia emerytalnego, jeżeli dodatkowy miesięczny przychód przez najbliższe trzy miesiące, począwszy od 1 marca nie będzie wyższy niż 9802,50 zł brutto.

Ważne

Jeżeli emeryt lub rencista przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2023 (5278,30 zł), ale nie zarobi więcej niż 130 proc. (9802,50 zł), ZUS zmniejszy mu świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi od 1 marca:

  • 890,63 zł – dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

  • 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

  • 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Powyższe limity nie dotyczą emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Wyjątek stanowią seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780,96zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Ważne

Bez ograniczeń mogą dorabiać osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, renty dla inwalidów wojskowych lub renty rodzinne.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które mają ustaloną emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, ale pobierają z ZUS-u rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza.

(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

Zobacz również: Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca. Ile wyniesie najniższe świadczenie? >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00