Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-03-01
Data publikacji: 2024-03-01

CIT-8 za 2023 rok - o czym warto pamiętać

Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym termin na złożenie zeznania CIT-8 za 2023 rok upływa 2 kwietnia 2024 roku. 29 lutego resort finansów udostępnił formularze elektroniczne do rozliczeń CIT za ubiegły rok. Jeżeli uzyskiwane przez nas przychody są niższe od ponoszonych kosztów uzyskania przychodów, w zeznaniu CIT-8 odliczamy stratę, co pozwoli zmniejszyć podatek do zapłaty. 

Zobacz również: Sprawozdanie finansowe 2023 r. >>>

Kiedy złożyć CIT-8 za 2023 rok

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają zeznanie podatkowe CIT-8 po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca 3 miesiąca następnego roku. Jeśli u podatnika rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten upływa 31 marca.

Jednostki, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek złożyć zeznanie CIT-8 za 2023 r. najpóźniej 2 kwietnia 2024 r. (31 marca 2024 r. przypada w niedzielę, a 1 kwietnia 2024 r. to Poniedziałek Wielkanocny).

Ważne

Do 2 kwietnia 2024 r. podatnicy CIT o kalendarzowym roku podatkowym mają obowiązek:

 • złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) za 2023 r.,
 • wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

CIT-8 tylko w formie elektronicznej

Zeznanie roczne CIT-8 (deklaracja) składa się wyłącznie elektronicznie. Można je podpisać tylko kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Zeznania CIT-8 nie można podpisać Profilem Zaufanym i nie można go wysłać przez platformę ePUAP.

29 lutego resort finansów opublikował formularze elektroniczne on-line do rozliczeń CIT za 2023 rok. Na stronie www.podatki.gov.pl dostępne są deklaracje:

 • CIT-8 (wersja 33)
 • CIT-8AB (wersja 8)
 • CIT-8E (wersja 4)
 • CIT-8FR (wersja 1)
 • CIT-D (wersja 8)

CIT-8 Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) - przykład wypełnienia >>>

Rozliczenie straty w załączniku CIT-8/O

Jeżeli uzyskiwane przez podatnika przychody są niższe od ponoszonych kosztów uzyskania przychodów, firma ponosi stratę. Wówczas odliczenie straty od dochodu pozwala zmniejszyć podatek do zapłaty. Jednym ze sposobów rozliczenia straty jest jej wykazanie w załączniku do deklaracji CIT-8 za 2023 rok.

W związku z możliwością odliczania od dochodu ponoszone przez podatników straty podatkowe wykazywane są w stanowiącej załącznik do zeznania CIT-8 i informacji CIT-8/O.

Należy je wykazać w części B.2.2 (straty z zysków kapitałowych) oraz w części B.2.3 (straty z innych źródeł przychodów). W częściach tych wykazywane są:

 • lata poniesienia strat,
 • kwoty poniesionych strat,
 • kwoty strat odliczone od dochodu w latach ubiegłych,
 • kwoty strat odliczane w roku bieżącym.

Sumy strat z lat ubiegłych podlegające odliczeniu w roku bieżącym wykazywane są w polach 119 i 140 stanowiącej załącznik do zeznania CIT-8 informacji CIT-8/O, a następnie uwzględniane w polach 158 i 159 tej informacji. Kwoty z tych pozycji są ostatecznie wskazywane w polach 108 i 109 zeznania CIT-8(33).

Czytaj więcej: Straty z lat ubiegłych – rozliczanie w zeznaniu CIT za 2023 r. >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00