Uzupełniający urlop macierzyński w dokumentacji pracowniczej
Od 19 marca 2025 roku obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy w zakresie uprawnień rodzicielskich pracowników. Rodzice wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po narodzinach mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dla pracodawców oznacza to nowe obowiązki dotyczące dokumentacji pracowniczej.
Kodeks Pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami »»»
Uzupełniający urlop macierzyński w Kodeksie pracy
Zgodnie z nowym przepisem (art. 1802) Kodeksu pracy) pracownica albo pracownik-ojciec wychowujący dziecko mają prawo – bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego – do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu – pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Do wniosku trzeba będzie dołączyć oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka oraz zaświadczenie wydane przez szpital. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek (art. 1802 § 4 k.p.).
Zmiany w dokumentacji pracowniczej
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów zmieniło się rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 535). W aktach osobowych pracowników będą przechowywane dokumenty dotyczące uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dla pracodawców oznacza to, że konieczne będzie rozszerzenie części B akt osobowych pracowników.
Dokumenty związane z korzystaniem przez pracownika z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą musiały się znaleźć w części B akt osobowych. Dokumentacja będzie obejmowała zarówno wnioski pracownika jak i informację o udzieleniu urlopu i jego wymiarze.
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2025 r. poz. 335)
Oprac. Katarzyna Bogucka
Zobacz również: Okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz innych dokumentów związanych z zatrudnianiem pracowników »»»