Zwolnienie od pracy dla członków komisji wyborczych - zasady udzielania
W niedzielę, 18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Pracownikom, którzy są członkami komisji wyborczych i których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w tym dniu, przysługuje wówczas zwolnienie od pracy. Aby z niego skorzystać, pracownik jest zobowiązany, na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę.
Rozliczenie pracownika będącego członkiem komisji wyborczej »»»
Zwolnienie od pracy z prawem do wynagrodzenia
Zgodnie z art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego – członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:
1) zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
2) do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
W związku z taką regulacją pracownikom może przysługiwać różny wymiar zwolnienia od pracy w związku z pracą w komisji wyborczej - 1, 2 lub 3, oprócz wskazanych powyżej dodatkowych 5 dni wolnego.
Za zwolnienie od pracy przypadające w dniu głosowania oraz liczenia głosów, a także za dzień wolny przypadający po tym dniu pracownikowi przysługuje wynagrodzenia od pracodawcy, ponieważ prawo do niego nie jest wyłączone przez przepisy Kodeksu wyborczego. Natomiast wynagrodzenie od pracodawcy nie przysługuje za dodatkowe 5 dni zwolnienia od pracy dla członków komisji. Za ten czas mają oni jedynie prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz innych uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia.
Za zwolnienie od pracy przypadające w dniu głosowania oraz liczenia głosów, a także za dzień wolny przypadający po tym dniu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie od pracodawcy, ponieważ prawo do niego nie jest wyłączone przez przepisy Kodeksu wyborczego.
Przy obliczaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy z powodu zasiadania pracownika w komisji wyborczej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę
Pracownik, który ma zamiar skorzystać ze zwolnienia od pracy jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji (art. 154 § 4a Kodeksu wyborczego). Zaświadczenie musi być opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Przeczytaj więcej na ten temat w MPPiU: Uprawnienia pracownicze osób zasiadających w komisjach wyborczych w wyborach prezydenckich »»»