Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-05

orzeczenie

Sąd odsyła Pegasusa do lamusa

Dowody pozyskane za pomocą programów szpiegujących nie mogą być brane pod uwagę w procesie karnym, a służby, które z takich narzędzi korzystają, działają bezprawnie

Takie wnioski płyną z precedensowego wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Co do tego, że jest on przełomowy, wątpliwości nie ma dr hab. Szymon Tarapata z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautor ekspertyzy pt. „Dopuszczalność nabycia i używania w ramach kontroli operacyjnej określonego typu programów komputerowych (casus Pegasusa)”.

– Wyrok ten potwierdza formułowane już wcześniej tezy, że tego typu programy nie mogą być używane w toku kontroli operacyjnej, gdyż nie ma do tego podstawy prawnej, a zbierane za ich pomocą dowody są pozyskiwane w sposób nielegalny i nie mogą być wykorzystywane w toku procesu karnego. Co więcej, sądy, już na etapie podejmowania decyzji o wyrażeniu zgody na inwigilację, nie powinny zgadzać się na przełamywanie przez służby zabezpieczeń w telefonie za pomocą takich urządzeń – podkreśla Szymon Tarapata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00