Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-01-04

Pracodawca w 2012 r.

W 2012 r. zmianie uległo wiele przepisów prawa pracy. 1 stycznia weszły w życie m.in. zmiany regulacji dotyczących uprawnień rodzicielskich, będące efektem nowelizacji Kodeksu pracy dokonanej w 2008 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego. Wydłużenie długości tych urlopów powoduje jednocześnie wydłużenie okresu wypłaty zasiłków z tych tytułów.

Stan prawny na 8 stycznia 2012 r.

W 2012 r. zmieniła się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z podwyżką płacy minimalnej związany jest również wzrost innych należności pracowniczych, które są od niej uzależnione. Są to m.in. dodatek za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego czy wysokość kwoty wolnej od potrąceń.

W "Poradniku" znajdziecie Państwo także opis metody obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracowników w 2012 r. Na tej podstawie jest ustalana liczba godzin pracy, jaką w ramach zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania każdy z pracowników w okresie rozliczeniowym. Przy obliczaniu wymiaru czasu pracy należy pamiętać o tym, że pracownicy mają różne wymiary czasu pracy, w zależności od tego, w jakim rozkładzie czasu pracują. "Poradnik" zawiera także informacje dotyczące wynagrodzeń pracowniczych. Szczególnie interesujące mogą być kwestie wyjaśniające, kiedy pracownikom wynagrodzenie nie przysługuje. Ponadto polecamy Państwu informacje o odprawach wypłacanych przez pracodawcę.

Wymiar czasu pracy w 2012 r.

Metodę obliczania obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy określa Kodeks pracy. Na tej podstawie jest ustalana liczba godzin pracy, jaką w ramach zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania każdy z pracowników w okresie rozliczeniowym.

Do prawidłowego ustalenia wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym konieczna jest znajomość pojęcia "tygodnia pracy" obowiązującego na podstawie przepisów prawa pracy. Przez tydzień pracy należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego (art. 128 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00