Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-14

Uprawnienia kontrolne PIP

Ostatnie zmiany w ustawie o PIP i kodeksie pracy miały w założeniu ukrócić naruszenia prawa w polskich firmach. Ustawodawca zaprezentował restrykcyjne podejście, czego dowodem może być choćby kilkukrotne podniesienie wysokości grzywien. Równie ważne są jednak uprawnienia kontrolerów i realne możliwości wywierania nacisków na pracodawców. Z kolei dla tych ostatnich znajomość przepisów regulujących pracę PIP jest bardzo ważna w codziennych życiowych sytuacjach.

Stan prawny na 31 lipca 2007 r.

Adam Malinowski - radca prawny

Interesujące nas kwestie reguluje ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. nr 89, poz. 589). Podstawowym wnioskiem płynącym z niej dla kontrolowanych jest ten, że inspekcja pracy działa na zasadach analogicznych do organów administracji rządowej, a zatem może poruszać się tylko w granicach obowiązującego prawa. Nie jest zatem możliwe np. żadne domniemanie kompetencji - jeśli coś nie jest przez przepisy wyraźnie dopuszczone, nie może być przedmiotem zainteresowania PIP. Ponadto kontrolerzy muszą spełniać określone wymogi formalne i dysponować legitymacją służbową oraz stosowną dokumentacją od przełożonych. W przeciwnym wypadku pracodawca może bez żadnych konsekwencji odmówić poddania się kontroli.

infoRgrafika

infoRgrafika

Warto też wiedzieć, że w kręgu zainteresowań inspekcji pracy leży ponadto nadzór i kontrola zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz wykonującym na własny rachunek działalność gospodarczą w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub przedsiębiorcę, niebędącego pracodawcą, na rzecz którego taka praca jest świadczona. Podobnie wolno pod kątem bhp skontrolować podmioty organizujące pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy - np. w ramach prac społecznie użytecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00