Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-14

Prawo pracy dla kobiet

Szanse kobiet na rynku pracy są mniejsze niż szanse mężczyzn. Wynika to często z przyjętej w firmach polityki dyskryminującej pracownice, które planują macierzyństwo. I tutaj ogromną rolę odgrywają przepisy prawne, które chronią pracującą kobietę w okresie ciąży czy w przypadku dyskryminowania ze względu na płeć. Ciężarna pracownica ma prawo do urlopu i zasiłku. Z kolei kobieta molestowana w miejscu pracy może domagać się od pracodawcy roszczenia pieniężnego. Jednak pracujące kobiety nie zawsze są dobrze poinformowane o swoich uprawnieniach wynikających m.in. z macierzyństwa.

Stan prawny na 31 lipca 2007 r.
Krzysztof Grodzicki, Agnieszka Sobocińska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Poradnik „Prawo pracy dla kobiet” to przewodnik przede wszystkim dla pracodawców, ale również pracownic. Poruszamy w nim kwestie dotyczące praw, jakie ma kobieta w ciąży i po urodzeniu dziecka. Specjalny rozdział poświęciliśmy sytuacjom związanym z karmieniem dziecka - jakich prac w tym czasie nie może wykonywać kobieta. Autorzy skupili także swoją uwagę na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym. Pracująca kobieta znajdzie w „Poradniku” tematykę związaną z dyskryminacją w miejscu pracy oraz mobbingiem. Radzimy, jak w danych sytuacjach się zachować i kiedy możemy wystąpić do pracodawcy z roszczeniem. Ponadto autorzy przedstawili ostatnio głośno podejmowaną przez literaturę kwestię molestowania seksualnego w miejscu pracy. Kompleksowa formuła Poradnika z pewnością pomoże pracującym kobietom i ich pracodawcom sprawniej poruszać się w prawach i obowiązkach, które wynikają z prawa pracy.
Dyskryminacja w pracy
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, dyskryminacją jest bezprawne pozbawienie lub ograniczenie praw wynikających ze stosunku pracy albo nierównomierne traktowanie pracowników ze względu na cechy takie jak np. płeć, wiek czy religia, a także przyznanie z tych względów niektórym pracownikom mniejszych praw niż te, z których korzystają inni pracownicy znajdujący się w tej samej sytuacji faktycznej lub prawnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00