Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-12

Użytkowanie nieruchomości zgodnie z prawem budowlanym

Wybudowanie domu, pawilonu handlowego czy biura nie kończy procesu budowlanego. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, co do zasady, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. W niektórych sytuacjach wymagane jest natomiast posiadanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest ponadto obowiązany utrzymywać i użytkować go zgodnie z przewidzianymi przez prawo zasadami.

Stan prawny na 5 sierpnia 2008 r.

ALEKSANDRA GRABOWSKA

Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na użytkowanie

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zgłoszenie zakończenia budowy jest wystarczające wtedy, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę nie zawierała wymogu uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Wówczas o zakończeniu budowy należy zawiadomić powiatowego (wojewódzkiego) inspektora nadzoru budowlanego (art. 54 Prawa budowlanego). Zawiadomienia należy dokonać na co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania obiektu. Podmiotem odpowiedzialnym za dokonanie zawiadomienia jest inwestor. Do zawiadomienia należy dołączyć komplet następujących dokumentów:

l oryginał dziennika budowy;

l oświadczenie kierownika budowy:

- o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

- o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

- o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

l protokoły badań i sprawdzeń;

l inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;

l potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy.

W przypadku uchybień formalnych, na przykład braku oryginału dziennika budowy, decyzja inspektora może być odmowna i zgoda na rozpoczęcie użytkowania obiektu nie zostanie wydana. Od takiej decyzji strona może odwołać się w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00