Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-12

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Jednym z podstawowych praw pracowników jest prawo do wynagrodzenia. Przez pojęcie w potocznym rozumieniu kryje się przy tym cały konglomerat różnorodnych świadczeń. Wystarczy wspomnieć o zasiłkach, nagrodach, premiach, pożyczkach, trzynastych pensjach itp. składnikach, które tworzą wspólnie całość wypłacaną pracownikowi. W praktyce bardzo często zdarza się, że pracodawca bądź nawet osoby zewnętrzne dokonują potrąceń z tych kwot albo w inny sposób je uszczuplają. Tymczasem wynagrodzenie to bardzo silnie chroniona instytucja - ma ona przecież zagwarantować pracownikowi nie tylko byt, ale również wywiązywanie się z licznych bieżących zobowiązań. Dlatego prawo na różne sposoby chroni pensje pracownicze, a znajomość tych reguł dla pracodawców jest rzeczą zupełnie podstawową.

Stan prawny na dzień 5 sierpnia 2008 r.

KRZYSZTOF GRODZICKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, stanowi przewodnik po potrąceniach pracowniczych. Skupiamy się na regulacjach kodeksowych i omawiamy wynagrodzenie za pracę, ale nie stronimy też od innych świadczeń wypłacanych pracownikom. Z doświadczenia wiemy bowiem, że problemy z potrąceniami są wyjątkowo aktualne w nietypowych sytuacjach. Dlatego omawiamy na równi z wynagrodzeniem za pracę również odprawy ze zwolnień grupowych, zasiłki: macierzyński, opiekuńczy czy chorobowy, a także świadczenie rehabilitacyjne. Omawiamy też pozycję pracownika niepełnoetatowego i sytuacje zmiany podstawy zatrudnienia w trakcie miesiąca. Całość uzupełniają liczne przykłady, praktyczne porady i orzecznictwo sądowe. Wszystko po to, by mogli Państwo zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego dokonywać koniecznych potrąceń z wynagrodzenia.

Prawo do wynagrodzenia i wypłata pensji

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Zrzeczenie się wynagrodzenia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00