Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-06-27

Prawo pracy w firmie zatrudniającej do 20 pracowników

Liczba pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie nie jest obojętna dla sytuacji pracodawcy. Przy mniejszym zespole pracowniczym pracodawcy są zwolnieni z niektórych obowiązków, a ich działalność jest generalnie mniej sformalizowana. Małe firmy nie muszą bowiem wydawać regulaminów oraz wypłacać pracownikom odpraw pieniężnych z tytułu utraty pracy. Przepisy prawa, wprowadzając określone obowiązki po stronie pracodawcy i uzależniając ich obowiązywanie od wielkości zatrudnienia, najczęściej posługują się liczbą 20 pracowników. Kryterium to pojawia się przede wszystkim w kodeksie pracy w obszarze stanowienia aktów prawa zakładowego. Poza tym zostało ono przyjęte w przepisach dotyczących zwolnień grupowych, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz w zakresie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

W niewielkich firmach częściej niż w dużych przedsiębiorstwach mamy do czynienia z nowoczesnymi formami zatrudniania pracowników w ramach tzw. telepracy. Jak tego dokonać i na co zwrócić uwagę informujemy w rozdziale pt. "Jak zatrudnić telepracownika". Warto również zapoznać się z konsekwencjami uchylania się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę. Piszemy o tym w rozdziale pt. "Co grozi za niezawarcie przyrzeczonej umowy o pracę".

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za pracę, w tym dodatkowych składników, do których pracownik nabył prawo. Nie wypłacając bez usprawiedliwionej przyczyny nawet części wynagrodzenia lub bezpodstawnie je obniżając, pracodawca narusza w ciężki sposób swoje podstawowe obowiązki. O tym, czego w związku z tym może domagać się pracownik, dowiedzą się Państwo w rozdziale pt. "Wypłata składników wynagrodzenia".

Co grozi za niezawarcie przyrzeczonej umowy o pracę

Gdy pracodawca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, pracownik może żądać jej zawarcia lub odszkodowania. W odwrotnej sytuacji pracodawca może żądać jedynie odszkodowania.

Umowa przedwstępna nie jest dokumentem regulowanym przez przepisy prawa pracy. Kwestie związane z zawieraniem takiej umowy oraz odpowiedzialności związanej z niewłaściwym wykonaniem zawartej umowy regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy te należy stosować do stosunku pracy z mocy art. 300 kodeksu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00