Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-01-13

Inne koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej

Poza wymienionymi wcześniej, do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej zaliczać można także wiele innych. Poniżej wskazane zostały najważniejsze z takich pozostałych kosztów.

1. Koszty przejazdów między miejscem zamieszkania a miejscem prowadzenia działalności gospodarczej

Przyjmuje się, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności koszty przejazdów z miejsca zamieszkania przedsiębiorcy do siedziby prowadzonej firmy czy innych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej (oraz z powrotem). Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 czerwca 2008 r. (ITPB1/415-221/08/DP), w której czytamy, że:

Jeżeli codzienne dojazdy Wnioskodawcy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania działalności są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, a w konsekwencji do osiągnięcia przez Wnioskodawcę przychodów, wydatki poniesione na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dotyczy to również wydatków na nabycie środków transportu wykorzystywanych do takich dojazdów. Najczęściej ze względu na wartość początkową przekraczającą 3500 zł wydatki na ich nabycie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 maja 2012 r. - ILPB1/415-188/12-2/IM).

W pozostałych przypadkach koszty nabycia takich środków transportu mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Dotyczy to również, przykładowo, kosztów nabycia rowerów. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 kwietnia 2013 r. (IBPBI/1/415-95/13/SK):

Jeżeli rower, który Wnioskodawca zamierza zakupić będzie w istocie wykorzystywany w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki poniesione na jego nabycie będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00