Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-08-22

PRZEGLĄD PRAWNY

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w przepisach ustawowych i wykonawczych, które zaczęły obowiązywać w czerwcu i lipcu br. W tym okresie wprowadzono długo oczekiwane zmiany w świadczeniach rodzinnych.

Samodzielne funkcje techniczne
Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (DzU nr 83, poz. 578)
Jak wynika z ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2003 r. nr 207, poz. 2016 ze zm.), podczas prowadzonych przez organy nadzoru budowlanego kontroli przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego sprawdzeniu poddawane jest także posiadanie przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie właściwych uprawnień do pełnienia tych funkcji.
Przepisy rozporządzenia, wydane na podstawie przedmiotowej ustawy, określają m.in.: rodzaj i zakres przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, sposób stwierdzania posiadania tego przygotowania, ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych, wykaz kierunków wykształcenia odpowiedniego i pokrewnego dla danej specjalności.
Rozporządzenie wprowadziło zmiany w zakresie odbywania praktyki zawodowej. Praktyka może polegać na:
bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo
pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą - pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.
Praktyka ta powinna być odbyta po uzyskaniu dyplomu ukończenia wyższej uczelni pod kierownictwem osoby posiadającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń we właściwej specjalności i będącej czynnym członkiem samorządu zawodowego. Ponadto do praktyki zawodowej może zostać zaliczona praktyka odbyta po ukończeniu trzeciego roku studiów wyższych, z wyłączeniem praktyki objętej programem studiów.
Osoba odbywająca praktykę zawodową powinna dokumentować przebieg praktyki w książce praktyki zawodowej (wymóg ten nie dotyczy praktyki zawodowej odbywanej za granicą).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00