Dobre praktyki hiszpańskich spółdzielni
Funkcjonujące w Hiszpanii rozwiązania ułatwiające zakładanie i prowadzenie spółdzielni w sposób zdecydowany poprawiły sytuację na tamtejszym rynku pracy. Polskie władze borykające się z problemem bezrobocia część z tych udogodnień mogłyby z powodzeniem zastosować w naszym kraju.
Dzięki współuczestnictwu w projekcie „Możemy Więcej - Partnerstwo na rzecz spółdzielni socjalnych” przedstawicielka „GSiA” wzięła udział w spotkaniu partnerów ponadnarodowych projektu w hiszpańskim miasteczku Santiago de Compostela. Wizyty w spółdzielniach i przedsiębiorstwach socjalnych umożliwiły uczestnikom wyjazdu poznanie stosowanych przez stronę hiszpańską metod oraz wymianę doświadczeń.
Europejskie priorytety
Hiszpanie od lat wykorzystują możliwości, jakie daje przynależność do europejskich struktur. Kluczowym momentem dla tamtejszej gospodarki było przystąpienie w 1986 r. do EWG, a w 1992 r. do Unii Europejskiej. Dzięki temu Hiszpania mogła korzystać z funduszy strukturalnych przeznaczonych w największym stopniu dla rolnictwa, których celem jest niwelowanie różnic ekonomicznych między krajami Wspólnoty. Członkostwo w Unii zaowocowało reformą rolnictwa, w którym obecnie pracuje około 6,5 proc. ludności, podczas gdy w chwili akcesji - prawie 20 proc.


