Czy odzyskiwać VAT za użytkowanie wieczyste?
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia br. wskazuje, że odprowadzenie VAT od umów użytkowania wieczystego zawartych przed 1 maja 2004 r. było bezpodstawne, ponieważ nie podlegają one opodatkowaniu. Otwiera to drogę do odzyskania nienależnie zapłaconego 22-procentowego podatku. Nadpłata może wynieść w skali kraju nawet miliard złotych.
Większość umów o użytkowanie wieczyste w kraju zawarta została jeszcze przed 1 maja 2004 r. Ustawa o podatku od towarów i usług, która weszła w życie od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, wstecznie objęła te umowy obowiązkiem odprowadzenia podatku. Spowodowało to, iż samorządy wzięły na siebie ciężar zapłacenia 22 proc. podatku od praktyczne wszystkich umów za użytkowanie wieczyste w kraju. Według prof. , wysokość zapłaconych podatków może sięgnąć nawet kilkuset milionów złotych. Tyle nienależnego podatku zapłaciły samorządy do budżetu państwa.



