Długi szpitali bez ochrony
W postępowaniu egzekucyjnym jedynie 1/4 z kwot otrzymywanych przez szpitale od Narodowego Funduszu Zdrowia mogła zostać zajęta przez komornika na poczet spłaty długów u przedsiębiorstw lub prywatnych wierzycieli. Od pierwszych dni stycznia br. jest inaczej - Trybunał Konstytucyjny zniósł tą ochronę, uznając za sprzeczny z ustawą zasadniczą odpowiedni przepis Kodeksu postępowania cywilnego.
Kodeks postępowania cywilnego w art. 831 par. 1 pkt 4 stanowił, że nie podlegają egzekucji kwoty przypadające dłużnikowi od państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu dostaw, robót lub usług przed ukończeniem dostawy, roboty lub usługi w wysokości nieprzekraczającej 75 proc. każdorazowej wypłaty, chyba że chodzi o wierzytelność pracowników dłużnika z tytułu pracy wykonywanej przy tychże dostawach, robotach lub usługach. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia był i jest taką jednostką, wszelkie wpłaty dla szpitali i przychodni podlegały szczególnej ochronie przed egzekucją. W praktyce oznaczało to, że jeżeli - przykładowo - NFZ zapłacił za świadczenia zdrowotne, jakich udzielił szpital w grudniu 2006 r., 1 mln zł, to komornik mógł zająć z tej kwoty jedynie 250 tys. zł.

