Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-07-25

Jak sumować okresy ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz zaliczać okresy udzielonych świadczeń

Prawo do niektórych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom ubezpieczonym w Polsce - po upływie okresu wyczekiwania. Ponieważ pracownicy ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo, to nabywają prawo do świadczeń z tytułu choroby po 30 dniach ubezpieczenia chorobowego, a osoby, które podlegają temu ubezpieczeniu dobrowolnie (np. prowadzący pozarolniczą działalność, zleceniobiorcy), po 180 dniach.

W innych państwach członkowskich Unii Europejskiej prawo do świadczeń z tytułu choroby, poza posiadaniem odpowiedniego okresu podlegania ubezpieczeniu, jest także uzależnione m.in. od posiadania pewnego okresu zatrudnienia, a w niektórych przypadkach także od okresu zamieszkania.

(?) Chcemy zatrudnić w Polsce obywatela Francji. Na razie będzie to umowa na czas określony (3 miesiące). Jak w takim przypadku wygląda prawo do świadczeń chorobowych? Osoba ta ma długi okres ubezpieczenia we Francji. Czy ten okres zatrudnienia zostanie zaliczony?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00