Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i zasiłków. Zmiany skierowane do podpisu prezydenta

W wyniku zmian przepisów uchwalonych ostatecznie przez sejm 9 marca 2023 r. pracodawca otrzyma jedno zajęcie administracyjne dotyczące wypłacanych dłużnikowi wynagrodzenia oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego, których jest płatnikiem. Ponadto zajęciu będą podlegać ww. należności nie tylko wypłacane przez pracodawcę w okresie zatrudnienia pracownika, ale także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Sejm uchwalił ostatecznie 9 marca 2023 r. ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. zmiany w potrąceniach z wynagrodzeń i zasiłków. 

W celu usprawnienia egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę, wprowadzono zmianę definicji wynagrodzenia zawartą w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 1 pkt 1 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw). 

Po zmianie przepisów przez wynagrodzenie podlegające egzekucji należy rozumieć wynagrodzenie oraz inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zobowiązany otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne, w tym świadczenia pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wypłacane przez pracodawcę w okresie zatrudnienia, a także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zatem definicja wynagrodzenia objętego egzekucją została znacznie rozszerzona. Po zmianach zajęciem administracyjnym będą też objęte ww. należności wypłacone po ustaniu zatrudnienia ale tylko pochodzące ze stosunku pracy. 

Tak jak obecnie wynagrodzenie ze stosunku pracy będzie podlegać egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy a zasiłki – w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Ponadto w wyniku tych zmian pracodawca będzie udzielał organowi egzekucyjnemu jednej odpowiedzi na zawiadomienie o zajęciu.

Ustawa zmieniająca zawiera również przepisy przejściowe. Zgodnie z art. 11 ust. 8 tej ustawy do egzekucji z wynagrodzenia za pracę a także ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę – wszczętych po wejściu w życie ustawy zmieniającej w postępowaniu egzekucyjnym wszczętym i niezakończonym przed dniem jej wejścia w życie należy stosować nowe przepisy. 

Ustawa wejdzie w życie zasadniczo po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Obecnie oczekuje na podpis prezydenta. 

 

Oprac. Bożena Goliszewska-Chojdak

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00