Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-12-16

Koszty na przełomie roku w podatkach dochodowych

Problematyka rozliczania kosztów na przełomie roku budzi wiele kontrowersji i zainteresowania. Wątpliwości powstają zwłaszcza na przełomie roku kalendarzowego, gdy zmianie ulega stawka podatku dochodowego. Zależnie od tego, w jaką stronę idzie ta zmiana, podatnicy próbują wówczas znaleźć uzasadnienie do zaliczenia danego kosztu do kończącego się roku lub wręcz przeciwnie - do roku, który ma się dopiero zacząć.

KOSZTY NA PRZEŁOMIE ROKU
Rozliczanie kosztów na przełomie roku reguluje zasada potrącalności kosztów w czasie, która na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) jest unormowana w art. 15 ust. 4. Przepis ten stanowi, że: koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) kwestię tę normuje natomiast art. 22 ust. 4-6, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Ustęp 5 tego artykułu stanowi, że u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Ustęp 6 z kolei stanowi, że:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00