Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-12-05

1. Jakie kwoty można potrącać z wynagrodzenia pracownika oprócz kwot potrącanych na mocy administracyjnych tytułów wykonawczych

Czy za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie można, oprócz sum egzekwowanych na mocy administracyjnych tytułów wykonawczych (w tym przypadku ZUS), dokonywać z wynagrodzenia potrąceń należności na rzecz pracodawcy? Pracownik wyraził zgodę na potrącenie z wynagrodzenia za pracę należności wobec pracodawcy powstałych w wyniku przekroczenia przyznanych mu przez pracodawcę limitów na rozmowy telefoniczne z telefonu służbowego.

PROBLEM
RADA
Takiego potrącenia można dokonać, ale z pewnymi ograniczeniami. Te ograniczenia to wysokość wynagrodzenia pracownika. W przypadku potrąceń z tytułu egzekucji administracyjnej bądź sądowej z wynagrodzenia i jednocześnie potrąceń na rzecz pracodawcy pracownik musi otrzymać minimalne wynagrodzenie netto obowiązujące w danym momencie w gospodarce (art. 91 Kodeksu pracy). Należy pamiętać również o kolejności dokonywania potrąceń określonej w art. 87 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00