Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-01-30

Czy trzeba zwracać VAT w przypadku otrzymania refundacji zakupu środka trwałego

PROBLEM

Czynny podatnik VAT zakupił środek trwały za 100 000 zł. Było to u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wobec czego w deklaracji VAT wykazał zarówno VAT należny, jak i VAT naliczony. Jednocześnie podatnik zawarł umowę z urzędem pracy na refundację wyposażenia. Otrzymał 44 000 zł refundacji. Urząd pracy chce zwrotu odzyskanego VAT od kwoty refundacji. Podatnik nikomu VAT nie płacił i nic nie odzyskał. Rozliczenie VAT z tytułu WNT wychodzi na 0.

Czy w takiej sytuacji należy zwracać podatek naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia?

RADA

Jeśli czynny podatnik VAT przy nabyciu środka trwałego w ramach WNT odliczył podatek naliczony ze względu na przysługujące mu do tego prawo, to otrzymanie refundacji zobowiązuje go do zwrotu VAT w części, która przypada na otrzymaną kwotę. Zwrot ten zapewnia neutralność w rozliczeniu tego podatku.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia VAT nie zależy od źródła finansowania wydatków. Dlatego w przypadku zakupów sfinansowanych w całości lub w części refundacją zastosowanie znajduje ogólna zasada odliczania podatku naliczonego, u podstaw której leży regulacja określona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim zakupy te są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, czy zakupy zostały sfinansowane refundacją, czy np. ze środków własnych przedsiębiorcy. Istotny jest związek tych zakupów z czynnościami opodatkowanymi VAT. Jeżeli zatem środek trwały, zakupiony przez podatnika w ramach WNT, został przeznaczony do wykorzystania go na potrzeby wykonywanych czynności opodatkowanych, to podatnikowi temu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00