Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-12-19

PIT-2 i odpowiedzialność płatników – po zmianach od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2 (wersja 9). Dotychczas służył on tylko płatnikom do składania oświadczenia w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Po zmianach podatnicy mogą złożyć za jego pomocą również inne oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość płaconej zaliczki na PIT. To jednak nie jedyna zmiana, jaka z tym dniem zaczęła obowiązywać w relacji podatnik-płatnik. Z początkiem 2023 r. podatnicy uzyskali m.in. możliwość składania oświadczenia w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek więcej niż jednemu płatnikowi, zaś płatnicy zostali zwolnieni z odpowiedzialności za niepobranie zaliczki na PIT lub pobranie jej w zaniżonej wysokości z winy podatnika. W raporcie omawiamy zasady wypełniania nowego PIT-2 oraz pozostałe zmiany wprowadzone w tym zakresie.

1. Nowy wzór oświadczenia PIT-2

PIT-2 w nowej wersji (9) to obszerny formularz, który nie dotyczy już - tak jak miało to miejsce do końca 2022 r. - wyłącznie kwoty zmniejszającej podatek. Obecnie jest to zbiór wniosków i oświadczeń, które podatnik może złożyć płatnikowi na jednym egzemplarzu. Dzięki temu nie musi już składać pojedynczych pism odnośnie każdej sprawy związanej z płaconymi przez niego zaliczkami na PIT. Podatnik wypełnia tylko te części PIT-2, w zakresie których składa płatnikowi dane oświadczenie lub wniosek. Obowiązująca obecnie wersja PIT-2 została udostępniona przez MF na jego stronie internetowej.

PIT-2 jest również dostępny na stronie cyfrowego wydania „Monitora księgowego” oraz w bazie Inforlex - na www.inforlex.pl.

Poniżej omawiamy zasady wypełniania poszczególnych części nowego PIT-2.

Części A-B są przeznaczone do wpisywania danych identyfikacyjnych podatnika oraz pełnej nazwy płatnika.

Części od C do J to poszczególne oświadczenia lub wnioski podatnika mające wpływ na ustalanie zaliczek na PIT bądź ich niepotrącanie. I tak:

  • w podatnik wskazuje o jaką część kwoty zmniejszającej podatek płatnik ma pomniejszać mu miesięczne zaliczki na PIT. W 2023 r. kwota zmniejszająca podatek nie zmieniła się. Tak jak w 2022 r. wynosi ona 3600 zł rocznie i 300 zł miesięcznie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00