Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 04-12-2023
Artykuł aktualny
na dzień 04-12-2023
Data publikacji: 2023-10-20

Opodatkowanie VAT sprzedaży samochodów wyprowadzonych przez osoby fizyczne z działalności gospodarczej

Podatnicy VAT korzystający z samochodów w prowadzonej działalności gospodarczej mają często wątpliwości co do skutków podatkowych wyprowadzenia tego samochodu z działalności i jego późniejszej sprzedaży. Chodzi o samochody, od których podatnicy ci odliczali VAT tylko częściowo, albo odliczali VAT od wydatków związanych z takim samochodem już po wyprowadzeniu go z działalności. Wyjaśniamy zasady rozliczania VAT od sprzedaży takich samochodów na przykładach opracowanych na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Opodatkowaniu VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Polski ustawodawca – w przeciwieństwie do ustawodawcy unijnego – nie wskazał, że dostawy te muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze (zob. art. 2 ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE). Tym niemniej nie ulega wątpliwości, że tylko odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju dokonywane przez podatników działających w takim charakterze podlegają opodatkowaniu VAT.

Powoduje to między innymi, że sprzedaż „prywatnych” samochodów przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT nie podlega opodatkowaniu VAT. Dotyczy to również sprzedaży samochodów, które były przez podatników wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w informacji z 28 lipca 2023 r., w której czytamy, że

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00