Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 02-03-2024
Artykuł aktualny na dzień 02-03-2024
Data publikacji: 2023-12-18

Wywóz towarów w celu wykonania usługi powinien być traktowany jako odrębna WDT – wyrok NSA

Jeżeli podatnik wywozi z Polski towary służące do wykonania w innym państwie UE świadczenia kompleksowego stanowiącego usługę, to samo przemieszczenie tych towarów powinien rozpoznać jako odrębną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - wyrok NSA z 2 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK 832/20.

Stan faktyczny

Podatnik projektuje i wykonuje ogrody zimowe (oranżerie) na terenie Niemiec oraz Belgii. W tym celu kupuje materiały w Polsce, gdzie wykonuje z nich w swoim polskim zakładzie konstrukcje według zamówienia, a następnie wywozi i montuje je za granicą w ramach swojej niemieckiej albo belgijskiej firmy. Podatnik bowiem zarejestrowany jest zarówno w Polsce, jak i w Niemczech oraz Belgii jako podatnik VAT UE.

W związku z tym podatnik we wniosku o interpretację podatkową zapytał, czy wywóz towarów kupowanych w Polsce, które służą wykonaniu ogrodu zimowego na terytorium Niemiec lub Belgii, należy rozpoznać odrębnie jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (dalej: WDT). Zdaniem podatnika należy udzielić odpowiedzi przeczącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00