Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-03-2024
Porada aktualna na dzień 02-03-2024
Data publikacji: 2024-01-19

Czy faktura zawierająca błędny adres nabywcy potwierdza poniesienie kosztu

PROBLEM

Faktura VAT zakupu towaru handlowego zawiera błędny adres nabywcy („czeski błąd”), czyli naszej spółki. Czy możemy ją uznać za koszt uzyskania przychodów, czy też koniecznie musimy doprowadzić do jej korekty?

RADA

Faktury, w których nabywca figuruje z błędnym adresem, ale pozwalające na rzeczywiste odzwierciedlenie przebiegu zdarzeń gospodarczych, mogą być ujęte jako koszt uzyskania przychodu. Szczegóły – w uzasadnieniu.

o

UZASADNIENIE

Kosztami podatkowymi są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 15 ust. 1 updop). Wydatki ponoszone na zakup towaru handlowego spełniają te warunki, bowiem mają ścisły związek z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Powinny być one przez podatnika właściwie udokumentowane, jednak przepisy updop nie określają szczegółowo zasad dokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00