Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 03-03-2024
Artykuł aktualny na dzień 03-03-2024
Data publikacji: 2024-01-19

Jak prawidłowo rozliczać VAT w przypadku świadczenia usług za pośrednictwem platform taksówkowych

Sporna od kilku miesięcy jest wysokość VAT z tytułu świadczenia usług przez platformy taksówkowe. Omawiamy zatem zasady rozliczania VAT z tytułu świadczenia usług z wykorzystaniem takich platform, w tym kwestię wysokości VAT z tytułu świadczonych przez te platformy usług.

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się zamawianie taksówek z wykorzystaniem platform taksówkowych (zarówno ogólnopolskich, takich jak Bolt czy Uber, jak i lokalnych). W przypadkach takich dochodzi najczęściej do świadczenia dwóch usług, tj.:

  1. usługi taksówkowej świadczonej przez będącego podatnikiem kierowcę lub przez podatnika, którego pracownikiem jest kierowca, na rzecz osoby odbywającej przejazd;
  2. usługi pośrednictwa świadczonej przez podmiot prowadzący daną platformę taksówkową na rzecz kierowcy lub podatnika, którego pracownikiem jest kierowca.

Opodatkowanie usługi taksówkowej

Zasady opodatkowania pierwszej ze wskazanych usług nie budzą większych wątpliwości. Podobnie jak „zwykłe” usługi taksówkowe (tj. usługi taksówkowe świadczone bez wykorzystania platformy taksówkowej), usługi takie są co do zasady opodatkowane VAT według stawki 8% (na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 40 załącznika nr 3 w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jednocześnie świadczący takie usługi podatnicy mogą:

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00