Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 03-03-2024
Porada aktualna na dzień 03-03-2024
Data publikacji: 2024-01-18

Kiedy wspólnik spółki może otrzymać wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne

PROBLEM

Rozważamy możliwość zobowiązania niektórych wspólników naszej spółki z o.o. do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Mamy jednak wątpliwości, jakiego rodzaju świadczenia niepieniężne mogą być przedmiotem umowy spółki i czy wynagrodzenie za takie świadczenia podlega oskładkowaniu na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

Wynagrodzenie dla wspólnika spółki za powtarzające się świadczenia niepieniężne może wynikać wyłącznie z umowy spółki. Należy w niej określić rodzaj i zakres takich świadczeń. Powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi mogą być: produkcja, handel, a także usługi. Wspólnik, który zobowiązuje się do świadczeń niepieniężnych w umowie spółki zgodnie z celem art. 176 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu. Szczegóły – w uzasadnieniu. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00