Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 22-06-2024
Porada aktualna na dzień 22-06-2024
Data publikacji: 2024-05-17

Czy usługę budowlaną i projektową trzeba rozliczyć w VAT razem czy osobno

PROBLEM

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) świadczy usługi budowlane na rzecz firm. Spółka świadczy usługi w systemie:

– „zaprojektuj i wybuduj” – w tym przypadku spółka jest zobowiązana do wykonania projektu budowlanego (w rozumieniu Prawa budowlanego), na który składa się projekt zagospodarowania terenu/działki, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny; uzyskanie pozwolenia na budowę (jeżeli jest wymagane);  zrealizowanie robót budowlanych; wykonanie dokumentacji powykonawczej (w rozumieniu Prawa budowlanego), 

–  „wybuduj” – w tym przypadku spółka na podstawie przekazanej dokumentacji realizuje roboty budowlane (w praktyce na podstawie otrzymanego projektu architektoniczno-budowlanego spółka wykonuje roboty budowlane wraz z projektem technicznym i dokumentacją powykonawczą).

Czy  w przypadku umów w systemie „zaprojektuj i wybuduj” prace polegające na wykonaniu projektu budowlanego (a więc projektu zagospodarowania terenu/działki, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego) oraz prace budowlane powinny być wydzielane jako osobne usługi, a obowiązek podatkowy osobno rozpoznany dla usługi budowlanej (zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT) i osobno dla usługi projektowej (zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT)?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00