Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-27

Zwrot nadpłaconej akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu samochodów już wkrótce będzie możliwy

Według ustawy z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia albo importu samochodu osobowego podatnicy, którzy nadpłacili z tego tytułu podatek akcyzowy, będą mogli go odzyskać wraz z należnymi odsetkami. Przepisy ustawy będzie można stosować także do postępowań zakończonych odmowną decyzją naczelnika urzędu celnego przyznania zwrotu - poprzez wznowienie postępowania na wniosek podatnika.

Czemu ma służyć nowa ustawa

Celem ustawy jest wprowadzenie jednolitych zasad zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconej przez podatników od starszych niż dwuletnie samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r.

Konieczność ustalenia jednolitych zasad zwrotu nadpłaty akcyzy od samochodów wynika z ogłoszonego 18 stycznia 2007 r. orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-313/05 (Maciej Brzeziński/Dyrektor Izby Celnej w Warszawie), dotyczącego zgodności z prawem wspólnotowym polskich przepisów w zakresie opodatkowania samochodów osobowych podatkiem akcyzowym. W orzeczeniu tym trybunał uznał, że polskie przepisy o podatku akcyzowym w dotychczasowym brzmieniu powodowały, iż samochody osobowe sprowadzone wewnątrzwspólnotowo po 1 maja 2004 r. były wyżej opodatkowane podatkiem akcyzowym od sprzedawanych samochodów już zarejestrowanych w Polsce. Jest to niezgodne z art. 90 TWE.

Zastrzeżenia ETS do polskich przepisów o podatku akcyzowym od samochodów osobowych dotyczą jedynie kwestii ich zgodności z art. 90 TWE. Argument ETS należy interpretować w ten sposób: ETS sprzeciwia się podatkowi akcyzowemu w zakresie, w jakim kwota podatku nakładana na pojazdy używane, starsze niż dwuletnie, nabyte w państwie członkowskim innym niż Polska, która wprowadziła taki podatek, przewyższa rezydualną kwotę tego podatku zawartą w wartości rynkowej podobnych pojazdów, które zostały zarejestrowane wcześniej w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00