Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-27

Jakie są zasady dokumentowania i rozliczania czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny

Termin wystawienia faktury VAT

Ustawa o VAT nie reguluje terminów wystawiania faktur VAT. Odsyła w tym zakresie do przepisów rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Podatnik powinien wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Gdy podatnik świadczy usługi ciągłe, może jako datę sprzedaży wskazać miesiąc i rok. W takim przypadku ma obowiązek wystawienia faktury nie później niż 7 dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonał sprzedaży o charakterze ciągłym. Są to podstawowe terminy wystawiania faktur określone w § 13 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur.

W niektórych przypadkach przepisy rozporządzenia wprowadzają szczególne terminy wystawiania faktur VAT. Chodzi o te czynności, w stosunku do których ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy fakturę należy wystawić nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego i jednocześnie nie później niż z chwilą powstania tego obowiązku.

Katalog czynności, dla których ustalony został szczególny sposób dokumentowania

infoRgrafika

 

infoRgrafika

 

infoRgrafika

Katalog czynności, w stosunku do których przepisy rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur określają dość szeroki przedział czasowy, jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że podatnicy, którzy wykonują czynności zawarte w tym katalogu, dokumentują je poprzez wystawienie faktury VAT w terminie innym niż podstawowy. Wystawienie takiej faktury „nie przekłada się” na powstanie obowiązku podatkowego w VAT.

Rozporządzenie w sprawie faktur określa również przypadki, w których podatnik nie jest ograniczony jakimkolwiek początkowym terminem wystawienia faktury. Warunkiem jest, że sprzedawca zamieści na fakturze VAT informację, jakiego okresu rozliczeniowego ona dotyczy.

Możliwość taką ma podatnik, który:

l dokonuje dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,

 świadczy usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00