Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-27

Czy wykazanie kwoty do zwrotu VAT zamiast kwoty do przeniesienia skutkuje zastosowaniem sankcji

Zasadniczym warunkiem ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego jest wykazanie w deklaracji podatkowej kwoty zwrotu różnicy wyższej od należnej i zwrot jej na rachunek bankowy podatnika. Stosując przepis art. 109 ust. 5 ustawy o VAT, trzeba mieć przede wszystkim na względzie, iż ma on zapobiegać wyłudzaniu od Skarbu Państwa kwot, które nie należą się podatnikowi. Taka jest teza wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 kwietnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 2017/07.

Stan faktyczny

Spór w sprawie dotyczył możliwości ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, o jakim mowa w art. 109 ust. 5 ustawy o VAT, w następującym stanie faktycznym.

W maju 2006 r. spółka nie dokonywała czynności opodatkowanych. Błędnie rozpoznała obowiązek podatkowy, który powinien być rozpoznany w okresach wcześniejszych.

Stanowisko organu podatkowego

Okoliczność ta skutkowała tym, że organ podatkowy I instancji, określając kwotę różnicy podatku do zwrotu za maj 2006 r., określił ją w wysokości 0 zł. Jednocześnie ustalił kwotę różnicy podatku do przeniesienia na następny okres, a także stwierdził istnienie przesłanek zastosowania sankcji z art. 109 ust. 5 ustawy o VAT. Z uzasadnienia decyzji wynikało, że w maju 2006 r. spółka wykazała w deklaracji jako sprzedaż na terytorium kraju, opodatkowaną stawką 22%, refakturowanie usług telekomunikacyjnych. W porozumieniu strony nie określiły terminu płatności za refakturowanie ww. usług. Refakturowanie usług zostało udokumentowane trzema fakturami z 8 maja 2006 r. Podatek należny wynikający z tych faktur skarżąca rozliczyła w deklaracji VAT-7 za maj 2006 r., w której to deklaracji wykazała ostatecznie kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 180 dni. W toku kontroli urząd ustalił, że obowiązek podatkowy z tytułu refakturowania usług powstał w okresach wcześniejszych niż maj 2006 r. Podatek należny z tego tytułu został przeniesiony do okresów wcześniejszych, a w miesiącu maju nie wystąpił podatek należny.

Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie. W wyniku rozpatrzenia złożonego odwołania decyzją z września 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00