Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-05-25
Data publikacji: 2023-05-25

KSeF - robocza wersja struktury logicznej FA(2)

Od 1 września 2023 roku zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej FA(2). FA(2) ułatwi przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF.

Zaktualizowaną strukturę logiczną FA(2) opracowano w oparciu o:

  • opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych,
  • postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów oraz przez sektor IT.

Planowany harmonogram

Robocza struktura logiczna FA(2) publikowana jest w celu umożliwienia dostosowania systemów informatycznych do projektowanych zmian. Dodatkowo założono następujący harmonogram dalszych działań związanych z publikacją nowej struktury:

  • czerwiec 2023 r. - opublikowanie struktury logicznej na ePUAP 
  • lipiec 2023 r. udostępnienie środowiska testowego dostosowanego do struktury logicznej wraz z dokumentacją 
  •  1 września 2023 r. udostępnienie środowiska produkcyjnego

Od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku.

Miejsce publikacji

Robocza wersja struktury logicznej FA(2) udostępniona zostanie na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Krajowy System e-Faktur oraz na stronie Portalu podatkowego w zakładce Struktury dokumentów XML. Dodatkowo na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Pliki do pobrania KSeF zamieszczone zostały zmiany w strukturze logicznej FA(2) w porównaniu do FA(1).

KSeF w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu

Jednolity standard e-Faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Źródło: Ministerstwo Finansów

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00