Aktualność
Czy brak terminowego złożenia oświadczenia o zmianie formy opodatkowania uniemożliwia wybór ryczałtu
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od stycznia 2020 r. Podczas otwierania działalności wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego 19%. W grudniu 2021 r. złożył wniosek na platformie CEiDG o przejście z podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 14%. Wnioskodawca otrzymał wezwanie z Urzędu Skarbowego, do złożenia korekty zeznania PIT-28. Został w nim poinformowany, że nie miał prawa do zmiany wybranej na 2022 r. formy opodatkowania.
Wnioskodawca dowiedział się, że jego wniosek w CEiDG został poprawnie przetworzony, ale bez zmiany formy opodatkowania, czyli de facto został przetworzony wniosek, który nic nie wnosił. Zainteresowany ponownie, tj. w czerwcu 2023 r. dokonał wpisu w CEiDG, że od stycznia 2022 r. zmienia formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Po otrzymaniu poprawnie przetworzonego wniosku z czerwca 2023 r. w CEiDG o zmianie formy opodatkowania przesłał go do Urzędu Skarbowego. Pierwszy przychód w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskał w styczniu 2022 r., natomiast pierwszy przychód w 2023 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskał w styczniu 2023 r.
Wnioskodawca jest zdania, że jego przychody powinny być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może opodatkować uzyskane przychody w 2022 r. oraz 2023 r. w formie ryczałtu?
Jak na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej dowiesz się z artykułu: Czy brak terminowego złożenia oświadczenia o zmianie formy opodatkowania uniemożliwia wybór ryczałtu? >>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right