Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-20
Data publikacji: 2023-11-20

Pracownikom przysługuje refundacja szkieł kontaktowych

Od 17 listopada refundowany przez pracodawcę jest nie tylko zakup okularów, ale również szkieł kontaktowych. Wysokość dofinansowania nie jest sprecyzowana w przepisach, zazwyczaj określa ją pracodawca w regulacjach wewnętrznych firmy.

Jednym z obowiązków pracodawców, którzy organizują pracę z monitorami ekranowymi, jest konieczność zapewnienia pracownikom szczególnej profilaktycznej opieki zdrowotnej. Oznacza to obowiązek wskazania w skierowaniu na badania profilaktyczne faktu pracy przy monitorze ekranowym. Jeżeli badania okulistyczne przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych wykażą potrzebę stosowania okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok przy obsłudze monitora ekranowego, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dofinansować pracownikowi zakup okularów z własnych środków. 

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracownik, który ubiega się o zwrot kosztów zakupu soczewek kontaktowych musi spełnić następujące warunki:

  • status pracownika - każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy ((§ 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

  • praca przy monitorze ekranowym przez co najmniej 4 godziny dziennie (dotyczy to także laptopów i tabletów),

  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy dot. potrzeby ich stosowanie podczas pracy.

Pracodawca zdecyduje o wysokości refundacji oraz jak często pracownikowi przysługuje zwrot kosztów z tytułu zakupu soczewek kontaktowych..

Czytaj więcej na temat zmian wprowadzonych nowelizacją w najnowszym wydaniu Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Od 17 listopada 2023 r. wchodzą w życie zmiany w zakresie wymagań bhp dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe>>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00