Wymiar czasu pracy w kwietniu i maju 2025 r. - jak obliczyć?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym obniża wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin, z wyjątkiem świąt przypadających w niedzielę. W 2025 roku Poniedziałek Wielkanocny, przypadający na 21 kwietnia, zmniejszy liczbę godzin pracy w tym miesiącu. Za święto przypadające w sobotę 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracownikom, którzy pracują stale od poniedziałku do piątku, dodatkowy dzień wolny.
Tworzenie harmonogramów czasu pracy »»»
Kodeks Pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami »»»
Święto wypadające innego dnia niż niedziela
Zgodnie z Kodeksem pracy, święta przypadające w okresie rozliczeniowym obniżają wymiar czasu pracy każdego pracownika o 8 godzin z tytułu każdego z nich. Dlatego też, ustalając wymiar czasu pracy, odejmujemy od niego iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w okresie rozliczeniowym. Jedynym wyjątkiem są święta przypadające w niedzielę. O te święta wymiar nigdy nie jest obniżany.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W 2025 roku Wielkanoc wypada 20 i 21 kwietnia. Zgodnie z przepisami, Niedziela Wielkanocna (20 kwietnia) nie wpłynie na wymiar czasu pracy. Natomiast Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że liczba dni roboczych w kwietniu zostanie obniżona o 8 godzin.
Wymiar czasu pracy obowiązujący w kwietniu 2025 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym ustalamy następująco:
Krok 1. obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy:
• 40 godzin × 4 tygodnie pracy = 160 godzin;
Krok 2. dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy:
• 160 godzin + 8 godzin × 2 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (jest to 29 i 30 kwietnia) = 160 godzin + 16 godzin = 176 godzin;
Krok 3. odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty:
• 176 godzin – 8 godzin × 1 dzień świąt przypadających od poniedziałku do soboty (21 kwietnia – drugi dzień Wielkanocy, pierwszy dzień Wielkanocy przypada w niedzielę, a więc nie obniża wymiaru czasu pracy) = 168 godzin.
Wymiar czasu pracy w kwietniu 2025 r. wyniesie 168 godzin.
Święto wypadające w sobotę obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy, tak jak święto przypadające w każdym innym dniu niż niedziela. Nie ma przy tym znaczenia, czy mowa o pracownikach, którzy pracują od poniedziałku do piątku, czy o takich, dla których soboty, a nawet niedziele i święta są dniami pracy. Dla wszystkich wymiar czasu pracy ustalany jest bowiem tak samo.
W 2025 r. święta przypadające w sobotę wystąpią dwa razy – 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) i 1 listopada (Wszystkich Świętych). Święta te, tak jak każde inne święta, poza jedynie tymi, które przypadają w niedziele, obniżą wymiar czasu pracy każdego pracownika.
Wymiar czasu pracy obowiązujący w maju 2025 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym ustalamy następująco:
Krok 1. obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy:
• 40 godzin × 4 tygodnie pracy = 160 godzin;
Krok 2. dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy:
• 160 godzin + 8 godzin × 2 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (29 i 30 maja) = 176 godzin;
Krok 3. odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty:
• 176 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (1 maja – Święto Państwowe i 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja). Dzień 3 maja, mimo iż przypada w sobotę, obniża wymiar czasu pracy) = 160 godzin.
Wymiar czasu pracy w maju 2025 r. wyniesie 160 godzin.
Dodatkowy dzień wolny od pracy
Jeśli pracodawca ustala dla pracowników harmonogramy czasu pracy, to w okresie rozliczeniowym obejmującym święto przypadające w sobotę powinien zaplanować w grafikach tyle godzin pracy, ile wynika z obowiązującego wymiaru czasu pracy w tym okresie. Ten wymiar uwzględnia bowiem również święto sobotnie (które obniżyło go o 8 godzin). Trzeba jednak pamiętać, że wymiar czasu pracy obowiązuje również pracowników, dla których pracodawca nie tworzy grafików, którzy pracują zawsze w tych samych godzinach stale od poniedziałku do piątku. Z tego właśnie względu, w odniesieniu do tej grupy pracowników, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy – poza sobotami, niedzielami i świętami – dzień wolny od pracy, w okresie rozliczeniowym, który obejmuje święto sobotnie. Inaczej pracownicy ci przekroczą obowiązujący ich wymiar czasu pracy.
Pracownik pracujący w miesięcznym okresie rozliczeniowym stale od poniedziałku do piątku, jeśli będzie pracował w maju 2025 r. w każdy dzień oprócz sobót, niedziel i świąt, przepracuje 168 godzin, czyli 8 godzin ponad wymiar czasu pracy, ten bowiem w tym miesiącu wynosi 160 godzin. Dlatego pracodawca ma obowiązek udzielić mu dodatkowego dnia wolnego, przypadającego w dniach od poniedziałku do piątku. Dzięki temu pracownik będzie miał zapewnioną pracę w obowiązującym wymiarze czasu pracy.
Podobnie jest z pracownikami zatrudnionymi na część etatu, którzy pracują zawsze w tych samych dniach i godzinach. W ich przypadku, mimo że co do zasady nie są ustalane grafiki, pracodawca musi sprawdzić obowiązujący wymiar czasu pracy i dostosować rozkład czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym do tego wymiaru.
Oprac. Katarzyna Bogucka
Przeczytaj więcej na ten temat: Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja »»»
