Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-10
Data publikacji: 2024-04-10

Twój e-PIT dla przedsiębiorców - o czym warto pamiętać

Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mają czas na rozliczenie PIT za ubiegły rok. W tym roku z usługi Twój e-PIT po raz pierwszy mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej - przypomina resort finansów. Z rozliczenia w tej formie mogą również skorzystać przedsiębiorcy, którzy zawiesili swoją działalność.

PIT 2024: Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 rok >>>

Ulgi podatkowe – rozliczenie roczne 2023 r. >>>

Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.

W usłudze Twój e-PIT można rozliczyć przychody uzyskane w 2023 r. na formularzu:

  • PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej oraz przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Jakie dane trzeba uzupełnić samodzielnie

W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa Są to między innymi dane rejestracyjne, numer mikrorachunku podatnika, wpłaty zaliczek na podatek lub wpłaty ryczałtu, dane z informacji od płatników i informacje z rozliczeń za ubiegły rok dotyczące ulgi na dzieci, czy numer KRS organizacji pożytku publicznego, na rzecz której podatnik przekazał 1,5% podatku w swoim ostatnim zeznaniu podatkowym.

Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej powinien w udostępnionym zeznaniu samodzielnie uzupełnić dane dotyczące:

  • przychodów,

  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),

  • kwoty należnych zaliczek na podatek (w PIT-36 lub PIT-36L) lub kwoty należnego ryczałtu (w PIT-28),

  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
    ulg i odliczeń, o ile przysługuje mu uprawnienie do skorzystania.

Ministerstwo Finansów przygotowało w usłudze Twój e-PIT specjalny kreator wspierający podatników przy wypełnianiu deklaracji PIT.

Ważne

Twój e-PIT umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie podatku za 2023 rok. Nie można za pomocą tej usługi złożyć korekty za poprzednie lata.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Na co zwrócić uwagę, sporządzając zeznanie roczne PIT - przeczytasz w najnowszym wydaniu Monitora księgowego >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00