Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-11-25

Konfiskata rozumu lub przepadek uczciwości

GORSZA OD PRZEPISÓW O KONFISKACIE POJAZDÓW PIJANYCH KIEROWCÓW JEST TYLKO DYSKUSJA NA TEN TEMAT – PEŁNA PRZEKŁAMAŃ, PÓŁPRAWD, MANIPULACJI, EMOCJONALNYCH SZANTAŻY. Z OBU STRON

Na początek wyjaśnijmy sobie dwie rzeczy. Po pierwsze, jazda w stanie nietrzeźwości to zło i takie zachowanie jest niedopuszczalne. Po drugie, konfiskata pojazdu pijanego kierowcy może być dobrym środkiem w walce z tym zjawiskiem. To wszystko jednak nie przeszkadza mi uznać, że przepisy o przepadku w wersji przedstawionej do podpisu prezydenta są fatalne.

Między brakiem akceptacji dla pijanych kierowców a możliwością konfiskowania ich aut jest ogromna przestrzeń, która pozwala na opracowanie zasad skutecznych, mądrych i sprawiedliwych. Uchwalone w dużej nowelizacji kodeksu karnego przepisy do nich nie należą. Stanowią za to naruszenie konstytucyjnych zasad proporcjonalności i równości wobec prawa; są gwałtem na logice i zdrowym rozsądku.

Zacznijmy od podstaw, bo wiele osób – nie tylko zwykłych Polaków, lecz także polityków czy ekspertów – albo do końca nie wie, co jest w ustawie, albo (co gorsza) niektórych aspektów nie dostrzega. Jeśli prezydent podpisze nowelizację, przepadek pojazdu lub kwoty będącej jego równowartością będzie można zastosować wobec kierowcy, który jadąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających:

– spowoduje katastrofę w ruchu lądowym lub sprowadzi jej ryzyko,

– spowoduje w takim stanie wypadek

– albo będąc sprawcą wypadku (nawet trzeźwym), ucieknie z miejsca zdarzenia.

Ponadto przepadek pojazdu lub jego równowartości będzie orzekany także wobec sprawców wymienionych czynów, którzy pili alkohol lub zażyli środki odurzające po zdarzeniu, a przed badaniem na obecność zabronionych substancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00