Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-29

OPINIA

Czy to AI narusza prawa autorskie?

Twórca systemu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za bezprawne działania, których ostatecznie dopuścił się algorytm

Trudno nie dostrzec coraz większej obecności w naszym codziennym życiu technologii informatycznej, a przede wszystkim sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI). AI ma coraz więcej twórczych zastosowań i już na obecnym etapie używana jest do pisania wierszy, tworzenia muzyki czy utworów wizualnych – obrazów czy identyfikacji wizerunkowych. W związku ze zwiększonym i wciąż rozwijającym się wykorzystaniem AI coraz częściej pojawia się pytanie o autorstwo utworów stworzonych przez sztuczną inteligencję oraz ich miejsce w samym prawie autorskim. Ma to ogromne znaczenie praktyczne zarówno dla twórców, jak i osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie danego algorytmu, gdy np. gdy powstaje utwór na bazie wcześniej istniejących dzieł. Powstaje pytanie, w jaki sposób utwory tworzone przez AI mogą ingerować w istniejące prawa osób trzecich i kto będzie ponosić odpowiedzialność za ich ewentualne naruszenia.

Odpowiedzialność

Zasady odpowiedzialności w prawie autorskim są uregulowane na podstawie modelu odpowiedzialności cywilnoprawnej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że istniejące szczególne regulacje i rozwiązania muszą zostać potraktowane jako modyfikacja zasad ogólnych. Dla stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego i powstania odpowiedzialności z tego tytułu nie ma zatem znaczenia, czy działaniu towarzyszyła wina umyślna, nieumyślna, czy też doszło do niego bez winy sprawcy. Do kwalifikowania działań naruszających prawa uprawnionych podmiotów wystarczające jest wykazanie bezprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00