Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-29

Spółkę można opuścić na wiele sposobów

Wspólnik może zdecydować się na opuszczenie spółki z wielu powodów. Mogą one być zarówno pozytywne, np. wzrost wartości spółki i chęć zbycia udziałów nabytych jedynie w celach inwestycyjnych, jak i negatywne, polegające np. na trwałym konflikcie wewnętrznym. Opuszczenie struktur spółki przez danego wspólnika może też wynikać z inicjatywy pozostałych wspólników, którzy w określonych sytuacjach dysponują narzędziami umożliwiającymi jego wykluczenie. Jak zatem skutecznie wyjść ze spółki z o.o. oraz co zrobić, gdy po drodze pojawią się przeszkody?

W zależności od okoliczności dobrowolne wyjście wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może polegać na zbyciu posiadanych udziałów lub ich umorzeniu. W przypadku sporu pomiędzy wspólnikami konieczne może się okazać zastosowanie metod wymagających udziału sądu, a więc powództwa o wyłączenie wspólnika ze spółki lub o jej rozwiązanie. Choć wszystkie te sposoby prowadzą finalnie do opuszczenia spółki, znacząco różnią się od siebie pod względem samej procedury oraz skutków. Warto przyjrzeć się każdemu z nich z osobna, aby przy podejmowaniu decyzji wybrać najkorzystniejszą ścieżkę wyjścia.

zbycie udziałów

Za najprostszy sposób wyjścia ze spółki z o.o. uznaje się zbycie posiadanych przez wspólnika udziałów – przed wszystkim będzie to ich sprzedaż, ale może to być też darowizna, zamiana czy wniesienie udziałów do innej spółki tytułem aportu. Zasadniczo udziały mogą nabyć wszyscy pozostali wspólnicy, jeden z nich, jak również osoba trzecia – przepisy nie przewidują wprost ograniczeń w tym zakresie. Co więcej, zbycie udziałów nie wymaga zmiany umowy spółki oraz co do zasady nie zakłóca jej bieżącego funkcjonowania. Za prowadzenie jej spraw oraz reprezentowanie odpowiedzialny jest bowiem zarząd, a nie wspólnicy (choć te role mogą być pełnione przez te same osoby). Pomimo widocznych zalet tej metody, może ona w praktyce powodować wiele trudności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00