Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-29

Spółkę można opuścić na wiele sposobów

Wspólnik może zdecydować się na opuszczenie spółki z wielu powodów. Mogą one być zarówno pozytywne, np. wzrost wartości spółki i chęć zbycia udziałów nabytych jedynie w celach inwestycyjnych, jak i negatywne, polegające np. na trwałym konflikcie wewnętrznym. Opuszczenie struktur spółki przez danego wspólnika może też wynikać z inicjatywy pozostałych wspólników, którzy w określonych sytuacjach dysponują narzędziami umożliwiającymi jego wykluczenie. Jak zatem skutecznie wyjść ze spółki z o.o. oraz co zrobić, gdy po drodze pojawią się przeszkody?

W zależności od okoliczności dobrowolne wyjście wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może polegać na zbyciu posiadanych udziałów lub ich umorzeniu. W przypadku sporu pomiędzy wspólnikami konieczne może się okazać zastosowanie metod wymagających udziału sądu, a więc powództwa o wyłączenie wspólnika ze spółki lub o jej rozwiązanie. Choć wszystkie te sposoby prowadzą finalnie do opuszczenia spółki, znacząco różnią się od siebie pod względem samej procedury oraz skutków. Warto przyjrzeć się każdemu z nich z osobna, aby przy podejmowaniu decyzji wybrać najkorzystniejszą ścieżkę wyjścia.

Za najprostszy sposób wyjścia ze spółki z o.o. uznaje się zbycie posiadanych przez wspólnika udziałów - przed wszystkim będzie to ich sprzedaż, ale może to być też darowizna, zamiana czy wniesienie udziałów do innej spółki tytułem aportu. Zasadniczo udziały mogą nabyć wszyscy pozostali wspólnicy, jeden z nich, jak również osoba trzecia - przepisy nie przewidują wprost ograniczeń w tym zakresie. Co więcej, zbycie udziałów nie wymaga zmiany umowy spółki oraz co do zasady nie zakłóca jej bieżącego funkcjonowania. Za prowadzenie jej spraw oraz reprezentowanie odpowiedzialny jest bowiem zarząd, ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00