Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-30

ustrój

SN pyta o zasady przesuwania sędziów

Brak możliwości odwołania się od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa dotyczącej przeniesienia z wydziału do wydziału sądu może okazać się niezgodny z konstytucją

Przepisy, które zdaniem sporej części środowiska sędziowskiego stanowią narzędzie do gnębienia niepokornych sędziów, zaskarżyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Jej zdaniem mogą być one niezgodne m.in. z konstytucyjnym prawem do sądu.

Narzędzie szykan

O regulacjach pozwalających na przenoszenie sędziego bez jego zgody między wydziałami tego samego sądu, o ile rozpoznaje się w nich sprawy z tego samego zakresu, zrobiło się głośno, gdy procedurze tej został poddany krakowski sędzia Waldemar Żurek. W 2018 r. został on przerzucony z Wydziału II Cywilnego do Wydziału I Cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie. Problem z tymi przenosinami był taki, że w tym pierwszym z wymienionych rozstrzyga się sprawy odwoławcze, podczas gdy do tego drugiego trafiają postępowania pierwszoinstancyjne. Spora część środowiska sędziowskiego, w tym sam zainteresowany, podnosiła, że w takiej sytuacji nie można uznać, że w tych wydziałach są rozpoznawane sprawy z tego samego zakresu, a tym samym sędzia nie mógł być przeniesiony bez jego zgody. Część prawników uznała również, że decyzja ta miała formę szykany, która spotkała Żurka za jego aktywny opór wobec zmian, jakie w sądownictwie przeprowadza obecny obóz rządzący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00