Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-04-27

Przetrwaliśmy pierwszy kryzys surowcowy. Co dalej?

Transformacja energetyczna do tej pory miała na celu ograniczanie emisji i zapobieganie zmianom klimatycznym. Po wybuchu wojny w Ukrainie Europa przekonała się, że jest to również sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego i sytuacji na rynkach surowcowych poświęcone były podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego m.in. panele „Bezpieczeństwo energetyczne Europy” oraz „Gaz, energetyka, przemysł”.

– Bezpieczeństwo energetyczne to nasza suwerenność, konkurencyjność gospodarcza. Jeśli będziemy podlegli energetycznie, będziemy podlegli też w innych obszarach – mówił Robert Perkowski, członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia, podkreślając wagę dywersyfikacji dostaw surowców. Grupa Orlen od lat przygotowywała się do tego procesu. Gaz skroplony dociera do Polski drogą morską głównie ze Stanów Zjednoczonych i Kataru, ale pojawiały się też ładunki z innych krajów: Norwegii, Egiptu, Trynidadu i Tobago. Od lat Orlen sprowadzał też ropę drogą morską, zmniejszając stopniowo udział ropy rosyjskiej, która dominowała na krajowym rynku. Surowiec trafia do Polski m.in. z regionu Zatoki Perskiej, Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00